IO Tokio 2020 - dzień 1 pl (kon.)
koniec spotkania
Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 - dzień 1

piątek 23.07.2021, 00:00Wydarzenie
   
  22:25
  Dzisiejszą relację kończymy smutną wiadomością dla holenderskich kibiców. Jak podaje portal ad.hl Reshmie Oogink, która miała reprezentować kraj tulipanów w taekwondo nie wystąpi w zawodach. Powód w obecnych czasach jest oczywisty: zakażenie koronawirusem. Zawodniczka, która zdobyła złoty medal Mistrzostw Świata w 2017 mówi, że to dla niej koniec kariery. (23:25:28)
   
  23:00
  Na koniec dnia wróćmy do najciekawszych dla Polaków momentów, czyli awansu naszych osad wioślarskich do półfinału jak i finałów A:
   
  22:35
  Rosyjska telewizja przeprowadzając transmisję z pochodu w momencie, gdy prezentowała się reprezentacja Ukrainy nagle przerwała transmisję tylko p oto, by... puścić reklamy. Tłumaczenie mając na uwadze konflikt miedzy tymi dwoma państwami jest dość lakoniczne: Pochód trwał około dwóch godzin, musieliśmy w tym czasie pokazać określoną liczbę reklam, więc przerwanie go kilka razy było koniecznością.
   
  22:16
  Na długo przed Igrzyskami głośno było na temat zgody CAS na wystąpienie wielu zawodników rosyjskich wcześniej zawieszonych za stosowanie dopingu – ich kary zostały znacznie skrócone. To nie wszystko: zawodnicy reprezentujący Rosję występują w strojach ściśle nawiązujących do flagi Rosji. Takim działaniom zdecydowanie sprzeciwia się WADA , w tym jej szef Witold Bańka, wg którego na takie działania nie powinno być zgody.
   
  21:45
  Jak się okazuje rozpoczęcie Igrzysk spowodowało problem, o którym wcześniej nikt nie myślał. A to wszystko przez chcących skorzystać z długiego weekendu miejscowych, którzy wyjeżdżając z miasta utworzyli ogromny, blisko 40 kilometrowy korek:
   
  21:20
  Mimo startu igrzysk w Tokio jak i w całej Japonii nadal trwają dyskusję nad dalszym ich trwaniem w obliczu epidemii koronawirusa. Testy trwają niemalże na okrągło. Toshiro Muto który jest przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego powiedział, że nie wyklucza nawet przerwania Igrzysk, jeżeli liczba zakażeń będzie rosnąć.
   
  20:27
  Eurosport poinformował, że mecze turnieju siatkarskiego skomentują na jego antenie Tomasz Swędrowski oraz Wojciech Drzyzga. Duet kojarzony przede wszystkim z Polsatem jest uznawany za legendarny w polskiej siatkówce. Pewnie część fanów tej dyscypliny sportu ucieszy się, że będzie mogła go usłyszeć również w czasie najważniejszej imprezy sezonu reprezentacyjnego.
   
  19:45
  Z powodu zakażenia koronawirusem w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020 nie wystartuje kolarz Simon Geschke. To osłabienie reprezentacji Niemiec. Jak przyznał załamany sportowiec, pozostało mu tylko życzyć powodzenia kompanom z zespołu.
   
  19:16
  Podczas prezentacji polskich sportowców na ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich jedna z zawodniczek wymachiwała flagą Singapuru. Do teraz nie wiadomo, w jaki sposób doszło do podmianki.
   
  18:38
  Algierczyk Fethi Nourine sam zrezygnował z udziału w rywalizacji w judo. Zdecydował się na to po losowaniu drabinki. Zakładała ona możliwość pojedynkowania się z przeciwnikiem z Izraela, a tego nie akceptował ze względu na konflikt kraju rywala z Palestyną. Polityka weszła w świat sportu.
   
  18:02
  Maja Włoszczowska jeszcze nie stanęła na starcie wyścigu olimpijskiego, a już przeżyła stresujące chwile. Obawiała się ona, że nie zdąży na ceremonię otwarcia, podczas której pełniła ważną rolę chorążego reprezentacji Polski. Na lotnisku spędziła po wylądowaniu w Tokio trzy i pół godziny.
   
  17:45
  Pozytywne wyniki testów na koronawirusa załamują sportowców, którzy są wykluczani z olimpijskich zmagań po miesiącach wytrwałych przygotowań. Dramat przeżywa między innymi Frederico Morais. Portugalczyk miał zadebiutować w prestiżowych zawodach w surfingu.
   
  17:18
  W ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich nie uczestniczyło kilka pierwszoplanowych i najbardziej rozpoznawanych gwiazd polskiego sportu. Część z nich nie traciła energii przed zbliżającymi się startami, inni jeszcze nie zameldowali się w wiosce olimpijskiej.
   
  17:02
  W ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich mogło uczestniczyć 950 osób. To garstka na wielkim obiekcie. Gospodarze starali się jak najlepiej wypełnić czas oglądającym wydarzenie widzom na całym świecie mimo skromniejszej niż w przeszłości oprawy.
  Naomi Osaka zapaliła znicz olimpijski
   
  16:53
  Znicz olimpijski zapłonął. Będzie towarzyszyć sportowcom w Tokio do czasu zakończenia wszystkich konkurencji.
   
  16:42
  Japonia prezentuje elementy swojej bogatej kultury, która łączy w sobie elementy tradycyjne oraz nowoczesne. Niebawem nastąpi zapalenie znicza olimpijskiego.

  Jarosław Kowalski

  Jarek

  Plan dnia:
  1:30 - Wioślarstwo eliminacje: jedynka mężczyzn
  2:00 - Łucznictwo runda rankingowa: kobiety (Sylwia Zyzańska)
  2:30 - Wioślarstwo eliminacje: jedynka kobiet
  3:30 - Wioślarstwo eliminacje: dwójka podwójna mężczyzn (Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski)
  4:00 - Wioślarstwo eliminacje: dwójka podwójna kobiet
  4:30 - Wioślarstwo eliminacje: czwórka podwójna mężczyzn (Fabian Barański, Wiktor Chabel, Dominik Czaja, Szymon Pośnik)
  4:50 - Wioślarstwo eliminacje: czwórka podwójna kobiet (Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Sajdak, Marta Wieliczko, Katarzyna Zillmann)
  6:00 - Łucznictwo runda rankingowa: mężczyźni (Sławomir Napłoszek)
  13:00 - Ceremonia otwarcia igrzysk